Moc se o tom nemluví, ale mělo by… Je úplně normální, že někdy
🔹překvapíte sama sebe, jak dobře se vám se skupinou cvičí,
🔹vám vadí, že ta sousedova noha dosáhne až na vaší podložku,
🔹nechcete už do žádný další pozice a potřebujete prostě jenom ležet,
🔹si všimnete, že se vám daří ukočírovat trochu mysl líp než posledně.
VŠECHNO JE NORMÁLNÍ! A i to patří k józe – neustálé změny. Takže je běžné, že jednou vám jde lekce sama od ruky/nohy a příště máte jógy plné zuby. Ženy však můžou využít změny ve vnímání a prožívání ku prospěchu. Stačí se nechat vést dechem a tím, co aktuálně potřebujeme my samy. Jak tedy přizpůsobit praxi jógy menstruaci, ovulaci nebo PMS?
Menstruace a jóga
Za prvé: pojďme tomu neříkat ošklivě krámy, protože kdy jindy volá tělo více po pozornosti než tyto dny. Ultra jemná praxe jógy a pozornost k oblasti pánve nám udělá dobře. Jaké další tipy nám pomohou si užít „své dny“ tak, aby byly opravdu naše?
🔹Nanosme si k podložce pásek, bloček a deku na zachumlání. Svetr a ponožky určitě s sebou! Nechme si při své praxi pomoct, třeba právě různými jógovými pomůckami.
🔹Řadě žen prospěje uvolňování beder a jakákoliv jemná práce s oblastí pánve. Vyzkoušejte malásanu, hluboký dřep, který vypadá trochu jako žába (zapíráme se lokty mezi kolena). Vynikající je i leh na břiše s přitaženou pokrčenou nohou.
🔹Nedoporučují se obrácené pozice jako svíčka nebo pluh, kdy je pánev výš než hlava (zejména u žen se silným krvácením). Velmi opatrně postupujme z pozice s vyvěšenou hlavou dolů – může se zatočit hlava.
🔹Při menstruaci si užijeme jemnou, restorativní nebo yin jógu. Naopak dynamické styly nebo jakékoliv akční sekvence ásán v rytmu dechu teď nebudou to pravé, aspoň první dny menstruace. A nějaké dohánění výkonů na podložce vedle, to teď fakt nemáme zapotřebí.
TIP: Možná máme někdy chuť zůstat doma než se plahočit na jógovou lekci. Jenže doma bývá často o dost rušivěji. Znáte to…úkoly do školy, špinavé prádlo, šest dotazů za minutu, myčka atd. 🙂 Na podložce máte svůj zaručený prostor a klid. I kdybychom celou lekci jenom ležely v pozici mrtvoly přikryté dekou, tohle je náš čas.
Folikulární fáze a jóga
Skončila menstruace, tadá! Stoupáme do aktivní části cyklu, den ode dne se můžeme cítit plné energie, jak kdybychom startovaly nanovo. Jak se tato tato fáze cyklu projeví na ženské praxi jógy?
🔹Zatímco minulý týden nebyly obrácené pozice nic moc, teď si můžeme užít naplno! Svíčka, pluh, most… pokud zbytek těla dovoluje, tak nám bude fajn hlavou dolů a pánví/nohama nahoře.
🔹Hurá, teď je fajn čas zkoušet nové věci a nové pozice. Někoho láká aero jóga, někdo chce pilovat balanční pozice, na které neměl před týdnem ani pomyšlení.
🔹Máme rychlejší schopnost regenerovat. Jestli to přeženeme jeden den se cvičením, ráno nebudeme tak zničené jako jindy.
🔹Hypermobilní ženy to mají po odpočinkové fázi tendenci přepísknout, takže bacha na klouby. Jet na 80 % výkon je pro vás naprosto OK.
TIP: Samozřejmě každá žena je unikát, některé ženy mají i při menstruaci sílu jak hrom a někdo nevnímá žádné změny mezi fázemi cyklu (což může ovlivňovat např. hormonální antikoncepce, kvůli které není krvácení skutečně menstruací).
Ovulace a jóga
Možná se zapovídáme na lekci nebo honem spěcháte domů za svými blízkými. Ovulace s sebou přináší sílu být ve spojení s ostatními i sama se sebou, užijme si to!
🔹Pokud obvykle zaujímáme místo v zadních řadách, teď je ten čas se osmělit a přisunout si podložku blíže lektorce nebo dokonce zrcadlu.
🔹Možná přirozeně zahájíte konverzaci s dalšími cvičícími a nebo lektorkou. Můžete se také zeptat na zpětnou vazbu, na co se můžete ve své praxi dále zaměřit nebo si poprosit o pomoc v konkrétní pozici.
🔹Dlouuuuhé setrvání v pozicích nám teď bývá příjemnější než kdy jindy. Vyzkoušejme, jaké to je zůstat v jedné ásaně na 5 dechů. Nebo třeba na deset.
🔹Vhodné ásany? Cokoliv k otevření hrudníku, balanční i obrácené pozice, všechno nám půjde skvěle, bez tlačení na výkon.
TIP: Zkuste si zapisovat do svého kalendáře, jak jste si užily jógu a co vás bavilo nebo nikoliv. Může vás překvapit, jak moc se menstruační cyklus projevuje v našem prožívání i praxi jógy.
Premenstruační fáze a jóga
Fáze cyklu před menstruací má většinou špatnou pověst, PMS je taková děsivá zkratka. Přitom premenstruační část cyklu přináší spoustu benefitů a příležitosti nejen pro jógovou praxi.
🔹Bříško se nafouklo, obvod v pase roste… a je to zcela v pořádku! Můžeme mu pomoct pozicemi, kdy pracuje bříško (zkrut v sedě, obrácený trojúhelník). Leh na zádech a přitažená kolena pomohou pomoct od plynatosti. Lepší si nebrat nic upnutého, ani legíny, ani těsné tílko.
🔹Fyzická dynamická praxe nám pomůže zaměřit se víc na sebe, případně ze sebe dostat napětí. Zkusme pozdrav slunci pořád dokola. Pokud se ale cítíme spíše vyčerpané, nemá žádný smysl se do přehnané aktivity nutit.
🔹Pozornost lítá jako opice z větve na větev. Kdykoliv se myšlenky upínají mimo naše tělo, hned se vědomě vraťme k tomu nejzákladnějšímu – k dechu. Je ideální čas zařadit dechové techniky, třeba střídavý dech levou a pravou nosní dírkou.
🔹Na závěr nevynechávejme pozici mrtvoly, naopak se jí oddejme na maximum. Možná nás už rozčiluje sousedky vylézající podprsenka nebo hlas lektorky. To je ta největší praxe jógy: nechat to být. Nádech a výdech je tu vždycky pro nás.
TIP: Stejně jako jiné fáze, i premenstruační se může lišit v pocitech a prožívání fyzickém i psychickém: někdo je plný síly, někomu už vůbec není hej. Cvičme hlavně tak, jak se v daný okamžik cítíme.
Nejnovější komentáře